Ceny energii z OZE spadają

Ceny energii z OZE spadają! Chyba nikt nie spodziewał się takiego szybkiego spadku cen energii z OZE. Koszty budowy zielonych energii również są coraz niższe. Czy oznacza to, że już niedługo zapomnimy o węglu?

Cena energii słonecznej wynosi  względem ceny w 2009r, a szacuje się, że do 2040 roku spadnie jeszcze o 66%. Jeszcze niedawno ceny paneli fotowoltaicznych były tak wysokie, że nie opłacało się w nie inwestować w naszym klimacie. Dziś możemy zbudować instalację fotowoltaiczną o mocy 1 kW dla domu jednorodzinnego za około 6 tys. zł i stają się coraz bardziej powszechne.

Przewiduje się również, że ceny morskich farm wiatrowych spadną o 71%, a jest to jedno z najbardziej efektywnych źródeł, gdyż nad morzem wiatr jest mocniejszy. Dziś koszt budowy jednego wiatraka na morzu z całą infrastrukturą przyłączeniową to około 20 mln euro.

Dzięki spadkowi cen zapotrzebowanie na węgiel może spaść już w 2026 roku. Komisja Europejska dopinguje do odejścia od węgla kraje członkowskie, jednak rząd PiS utrzymuje, że Polska jest od węgla uzależniona. Uważa również, że ponieważ zachodni sojusznicy zdradzili Polskę podczas konferencji w Jałcie w 1945 roku oddając nasz kraj w strefę wpływów ZSRR, którego decyzją postawiono na węgiel, mamy prawo oczekiwać łagodniejszego traktowania jeśli chodzi o spełnianie norm energetycznych i klimatycznych związanych z wykorzystaniem węgla.

Skontaktuj się z nami!

Ceny energii z OZE spadają.